Zero Waste a včelárenie, Zero Waste vo včelárení. Nie každý hneď vie, čo je to za pojem. Ide o znižovanie množstva odpadu, snaha o maximálnu recykláciu, šetrenie prírody. Nemusím prízvukovať, že včelári sú spätí s prírodou, a mali by ísť týmto smerom. Ako je ale možné aplikovať to pri včelárení? Budete sa diviť, ale výrazne. Môžeme sa baviť o dvoch oblastiach. Jednou je samotné včelárenie, chov včiel, včelnica, starostlivosť a veci s tým spojené. Druhou predovšetkým balenie produktov.
Chov včiel, starostlivosť o včely a Zero Waste
- Je tu možnosť využiť drevené palety na recykláciu dosiek. Z nich môžu byť dokonca úle alebo iné pomôcky (debničky…).
- Dočasne použiť drevené palety na uloženie úľov, napríklad počas kočovky. My sme ich takto mali uložené na úpätí kopca s tým, že pod paletami bol asfalt zarastený machom. Na 3 týždne prečo nie.
- Použiť staré železo na kvalitné stojany pod úle. Kupovať fabrikáty, pri ktorých sa bojíte, že ich ohnete pohľadom? Ak si môžete vyrobiť vlastné, s vlastnými vylepšeniami, prečo nie? Ešte vás dozaista prežijú.
- Využiť rôznorodý recyklovaný materiál na zatienenie úľov/prístrešok. Ak to ovšem nie je niečím škodlivý materiál, včelám je to srdečne jedno.
- Skladové priestory napr. z rozobratých postelí. Raz tu hádam doplním aj fotku, nikdy by vám nenapadlo, z čoho je tá stavba. Proste ukážkový sklad, len steny sú z no name materiálu …
- Manipulačná miestnosť a sklad môže byť vylepšený starou kuchynskou linkou či skriňou. Možné je opraviť aj starú maringotku.
- Plot z drevených kolov.
- Živý plot nielen z kríkov, ale ideálne z včelárskych a ešte k tomu jedlých rastlín.
- Aj v samotných úľoch je možné si pomôcť, napr. uteplivka môže byť zo starého koberca.
- Do dymáka choroš.
- Možností je mnoho, hlavne čo sa týka samotnej včelnice.
Balenie produktov
Existujte tu dávno známa možnosť využiť na balenie recyklované sklo. Včelári ale neradi používajú recyklované fľaše/sklo. Ešte menej, ak do nich zákazník chce rovno med a ešte menej radi, ak je od cudzích ľudí.
Podmienky sú jasné. Pohár na med musí byť dokonale čistý, to je tá jednoduchšia časť, sklo sa dá pomerne jednoducho umyť a je chemicky neutrálne.
Ťažšie je to s viečkom, to by malo byť nové. Aj keď bolo použité a je teraz čisté, tak mohlo byť pôvodne používané len na med alebo niečo medu podobné (teoreticky možno marmeláda…). Nesmie byť od zaváraných uhoriek a pod.
Prečo? Pretože hrozí, že med skysne. Zákazník sa nebude „biť po hlave“, že dal nevhodné poháre, ale príde za včelárom…
Často sa to dá rozpoznať už čuchom, či viečko nie je z uhoriek, hoci zákazník tvrdí opak (skúsenosti včelárov). Ak sú ešte poháre na výmenu = zákazník vezme med už v nafľašovaných (iných) pohároch, má potom snáď to nevhodné sklo dostať niekto iný? Ani to nie… Včelár to musí umyť či vyhodiť nevhodný obal a nahradiť ho novým. Všetko chce ale čas …
Sľuby zákazníka, že všetko je čisté, obvykle bývajú nenaplnené. A ak sa na to upozorní, nasleduje urazenie zákazníka a ešte aké…
Sú produkty, napr. niektoré paštéty v skle, kde sa obsah (tuhá paštéta) nikdy viečka nedotkla a viečku nič nie je.
Recyklované poháre sú včelárovi skôr na obtiaž.
Umytie často veľmi znečisteného pohára zaberá veľa času. Ak sa ešte dáva dole aj etiketa, ach jaj…
Nielenže čas sú peniaze, ale pamätajte, toho, čo včelár nikdy nemá dosť, je – ČAS. Ak ešte treba vymeniť aj viečko, býva OMNOHO výhodnejšie kúpiť nové sklo.
Ak si k tomu ešte prirátame fakt, že poháre sú často atypické – idú na ne rôzne viečka a majú rôznorodé objemy, je problém ich použiť. Už len roztriediť a vytvoriť z nich rovnako objemovú sériu býva umenie…
S umývačkou to vie často dopadnúť tak, že uvoľnené etikety ju proste upchajú. Pri niektorých modeloch to býva zložitá komplikácia, v servise sa chytajú za hlavu, čo to bol za nápad.
Niektoré etikety idú dole ľahko, niektoré veľmi ťažko. Umývačka riadu nemusí byť riešenie, nakoľko odstránené etikety môže spôsobiť upchatie filtrov + nie všetci majú umývačku riadu.
Včelár nemá čas nazvyš, o to viac nemá čas odstraňovať etikety ručne, či z pohára na med, či z fľaše na medovinu a pod. V takom prípade je výhodnejšie kúpiť nové fľaše. Ak by si mal zaplatiť niekoho, kto mu tie etikety odstráni, je kúpa nových fliaš niekoľkokrát výhodnejšia. Ak sa k tomu pripočíta nové viečko (aj keď pôvodné bolo nezávadné), iba to potvrdí kúpu nového skla.
Ak má niekto z včelárov čas hrať sa s etiketami, klobúk dole, taká výnimka sa nájde. Závisí to od mnohých faktorov – počet včelstiev, čo všetko produkujú, aké sú znáškové pomery, ako sa o včely starajú (či si ich hýčkajú, alebo naopak, až hanba…), množstvo voľného času (dôchodok…) a ďalšie…
Prieskum
Robili sme malý prieskum, pýtali sme sa na možnosť použitia recyklovaného skla u spotrebiteľov medu.
Drvivá väčšina opýtaných súhlasí s použitím recyklovaného skla. ALE …
- Opýtaní sú/boli viac ekologicky a prírodne zmýšľajúci ľudia, ako je, žiaľ, väčšina populácie. Pre lepší prehľad (presnejší výsledok) sa musí aktuálne zistenie posunúť do druhej strany, k negatívnejšiemu postoju.
- Časť zúčastnených sa jasne vyjadrila, že si praje nové viečka.
- Časť zúčastnených si praje odstrániť staré etikety.
Naša skúsenosť
Využívali sme a ešte občas aj plánujeme využiť recyklované sklo. Robili sme dokonca Zero Waste edíciu ochutených medov. Reakcie zákazníkov boli ale rôznorodé. Niektorým vadilo viečko, niektorým prípadná etiketa. Predovšetkým to odôvodnili tým, že ak by to chceli darovať, hanbia sa. Ľudia stále chcú pozlátko, pohladenie oka, vzhľad predáva. Preto bude Zero Waste ťahať za kratší koniec aj naďalej.
Zabralo nám mnoho času čistenie, triedenie a často aj odstraňovanie etikiet. A tie vysvetľovačky potom, prečo je to v takej fľaši… absolútne na recyklovanom obale včelár neušetrí, práve naopak.
Svetlou výnimkou sú ozaj čisté fľaše (bez etikiet), používané iba na med so zachovalým viečkom. To už hej … 🙂
Poučenie pre spotrebiteľov, čo môžete urobiť.
- Ak chceme zmeniť postoj včelárov k recyklovanému sklu, resp. aby aj predávali med v recyklovanom skle, musíme prižmúriť oči aj nad starými etiketami či viečkami (použiteľnými).
- Ak si prajeme poháre na výmenu, musíme ich priniesť naozaj čisté, bez etikiet (niekomu môžu vadiť), s vhodnými viečkami. Táto ignorácia, nedbalosť a nedostatok hygieny spôsobili, že máloktorý včelár je ochotný prijať poháre na výmenu.
- Ak si prajeme med do vlastných pohárov, musíme ich priniesť naozaj čisté, s vhodnými viečkami a priniesť včas! Med kryštalizuje, mimo sezóny je už tuhý – ako ho chcete dostať do fľaše? Dekryštalizáciou sa zbytočne znehodnocuje, nešetrnou a neodbornou (veľmi častý jav) sa zničí jeho biologická aktivita (liečivé vlastnosti). Ak si prajete RAW, pohár musíte priniesť dostatočne skoro. Uvedomte si tiež, že včelár nie je skladník. :/
Balenie a zasielanie
Krabicu nie je nutné kupovať, mnoho obchodov ich má ako neželaný odpad. Horšie je nájsť vhodnú veľkosť. To isté platí aj s výplňou, ako je bublinková fólia. Použiť sa dajú na výplň aj staré noviny, no mnohí sa na ne pozerajú krivo. Prečo ale? Veď aj tak to hneď končí v koši.
Naším adopcom úľov každoročne zasielame med a ostatné produkty už v polystyrénových škatuliach, ktoré nám následne vracajú naspäť obyčajnou poštou. Vracajú aj výplň proti rozbitiu a pridávajú aj prázdne fľaše, ak ich nepotrebujú.
Sú ale ľudia, ktorí si vyžadujú, resp. uprednostnia luxusné zabalenie. Ak to má byť ako darček, chápem, ale inak… Na výplň sa bežne využíva drevená vlna, ktorá, žiaľ, sklenené poháre medu slabo fixuje a tie sa potom rozbíjajú. Pre krásu sa vraj trpí, tu sa zase rozbíja.